PODSTAWOWE INFORMACJE
Mogą one pojawiać się po raz pierwszy, stanowić powtórny wysiew trądziku (który występował w okresie dojrzewania i uległ wygaśnięciu) lub też być przewlekłym zjawiskiem, które utrzymuje się bez przerwy od okresu dojrzewania.
Mechanizm powstawania trądziku u osób dorosłych nie jest do końca poznany. Niekiedy czynnikiem etiologicznym jest stres, który przyczynia się do powstawania zaburzeń hormonalnych, manifestujących się zmianami na skórze. Trądzik w wieku dojrzałym najczęściej występuje w okolicy ust, brody czy czoła. W większości przypadków przyjmuje postać mało zaawansowanych, ale przewlekłych zmian zapalnych.
Należy go leczyć indywidualnie dobraną terapią, która skojarzy metody farmakologiczne z kosmetologią pielęgnacyjną. W najcięższych przypadkach, kiedy stosowane miejscowo antybiotyki nie przynoszą efektów, stosuje się doustnie retinoidy, np. izotretinoinę. Pod wpływem stosowania izotretynoiny dochodzi do zmniejszenia aktywności gruczołów łojowych, a także do ich inwolucji. Zahamowaniu ulega rozrost gruczołów łojowych, a ich różnicowanie ulega normalizacji. Jednak jej stosowanie nie jest łatwe: terapia musi być systematyczna, kilkumiesięczna i prowadzona pod kontrolą lekarza. Podanie leku muszą poprzedzić badania na poziom cholesterolu, przez czas przyjmowania nie można się opalać, korzystać z zabiegów medycyny estetycznej, zajść w ciążę ani (w przypadku mężczyzn) starać się o potomstwo. Działanie leku jest bowiem teratogenne (może uszkodzić płód). Dodatkowo, należy kontrolować czynność wątroby i lipidogram przed rozpoczęciem leczenia, miesiąc po jego rozpoczęciu, następnie w odstępach 3-miesięcznych i po jego zakończeniu. Skutkiem ubocznym leczenia może być także także suchość skóry, wysychanie błon śluzowych nosa i gardła, zapalenie czerwieni wargowej, suchość oczu z zapaleniem spojówek czy nietolerancja soczewek kontaktowych. Dlatego tak ważne jest indywidualne zaplanowanie kompleksowej terapii i metod pielęgnacji skóry, w czym specjalizują się dermatolodzy i kosmetolodzy w ESME Clinic.