Z wiekiem skóra traci elastyczność, staje się sucha, pojawiają się na niej zmarszczki, przebarwienia, naczynka. Pomiędzy trzecią a ósmą dekadą życia obserwuje się ścienienie skóry od 10 do 50 procent.
A także: spowolnienie gojenia się ran, zmniejszenie liczy gruczołów łojowych i potowych. Cienka, zwiotczała skóra ma osłabioną funkcje barierową i zwiększoną wrażliwość. Dlatego tak ważna jest prawidłowa i systematyczna pielęgnacja oraz stosowanie odpowiednich zabiegów i kosmetyków. Jak zatrzymać młodość, opowiada dr Lidia Majewska.
Co można zrobić, aby zapobiegać procesom starzenia się?
Proces fizjologiczny starzenia się postępuje równomiernie na całęj powierzchni skóry, ale miejsca odkryte, jak twarz, szyja, dekolt czy dłownie, są narażone na fotostarzenie, które wywołuje promieniowanie UV (odpowiada ono nawet za 80 procent uszkodzeń). Oprócz utraty elastyczności UV stymuluje również rozwój nowotworów skóry. Dlatego ochrona przed szkodliwym działaniem słońca odpowiednimi preparatami ma podstawowe znaczenie.
Które składniki pielęgnacyjne powinni znaleźć się w kremach, aby zatrzymać młodość?
Warto używać witamin witamin A, C, E i B3. Witamina E chroni przed uszkodzeniami wywołanymi przez UV, witamina C pobudza syntezę kolagenu II i III. Witamina B3 poprawia koloryt, rozjaśnia przebarwienia, redukuje podrażnienia, zwęża pory i wygładza. Pochodne witaminy A (retinol) stymulują powstawanie kolagenu I i III i VII, budującego włókna odpowiedzialne za napięcie skóry. Koenzym Q10 oraz kwas alfa-liponowy działają antyoksydacyjnie. Warto zwrócić uwagę na odpowiednik koenzymu Q10, czyli idebenone (nowość!), który jest związkiem o silniejszym działaniu. Ciekawą substancją jest także karnozyna. Przedłuża życie fibroblastów, więc sprawdza się w kosmetykach anti-aging. A genisteina, która jest fitoestrogenem, wykazuje działanie hamujące rozkładanie włókien kolagenowych. Świetne są również alfa- i betahydroksykwasy. Rozjaśniają, złuszczają wierzchnie warstwy naskórka i stymulują odnowę komórek. I nie zapominajmy o kwasie hialuronowym! Wiąże wodę, chroni przed ścienieniem skóry i tworzy na jej powierzchni ochronną warstwę. Pielęgnację warto połączyć z intensywnym masażem, który przyspieszy wchłanianie substancji aktywnych, poprawi drenaż limfatyczny, pobudzi krążenie. Jedną z głównych przyczyn starzenia się twarzy jest pogarszające się ukrwienie w zakresie tkanek głębokich. Stymulacja poprzez masaż może temu zapobiec.
Czy domowa pielęgnacja i masaż wystarczą, żeby zatrzymać proces starzenia się?
W pielęgnacji znaczenie mają dwa elementy: systematyczność w codziennym dbaniu o skórę oraz pielęgnacja profesjonalna - w gabinecie. Widoczny i długotrwały efekt odmłodzenia trudno uzyskać bez wsparcie medycyny estetycznej. Nowoczesne zabiegi anti-aging nakierowane są na wzmocnienie i przyspieszenie procesów metabolicznych i regeneracyjnych skóry. Stymulują naturalne mechanizmy odnowy, zapewniając znaczące wsparcie w walce z czasem. Wraz z kolejnymi dekadami życia powinnyśmy zwiększyć stężenie składników anti-aging, dostarczanych skórze.
Zmarszczki czy skóra pozbawiona jędrności - co bardziej zdradza wiek?
W przypadku młodszej skóry zdecydowanie zmarszczki. Jest jędrna i elastyczna, ale zaczynają się na niej pojawiać zmarszczki mimiczne - kurze łapki i lwia zmarszczka. Rozwiązaniem jest ich korekta toksyną botulinową. W sytuacji głębszych zmian, zmarszczek utrwalonych i wiotkości skóry konieczne jest działanie kompleksowe, czyli na przykład zastosowanie wypełniaczy lub resurfacingu laserowego.
Ile lat może wynosić różnica między wiekiem metrykalnym a wiekiem skóry?
Kobiety, które w młodości nie dbały o skórę i przekroczyły na przykład czterdziestkę, wyglądają nawet na 20 lat więcej, niż wskazuje ich metryka! A jeśli pacjentka mądrze podchodzi do pielęgnacji i świadomie wykorzystuje medycynę estetyczną, jest to najczęściej minus 10 lat. Czyli 45-letnia kobieta może wyglądać na 35 lat. Taki efekt uzyska się dzięki systematyczności w poddawaniu się zabiegom anti-agingowym. Starzenie się skóry postępuje szybciej przy braku dbałości, a jego zahamowanie i odwrócenie jest dużo trudniejsze, jeśli skóra nie była wspierana na poszczególnych etapach życia.
Czy warto mieć rozpisany plan na jesienno-zimową pielęgnację ukierunkowaną na młodość skóry?
Nie powinien być on oderwany od tego całorocznego. Ważne, aby pielęgnację dopasować do rodzaju cery oraz jej problemów. Wybierając kosmetyki, najlepiej szukać formuł z wyżej wymienionymi "składnikami młodości". Skóra w tym okresie jest narażona na kontakt z zanieczyszczeniami (smog), dlatego konieczne jest jej zabezpieczenie antyutleniaczami, jak na przykład zielona herbata, miłorząb, ostropest, winorośl czy owoce czereśni i winogron. Skóry wrażliwe czy atopowe chrońmy w zimie przed nadmiernym wysuszeniem. Warto stosować kosmetyki, które odbudowują barierę lipidową naskórka i go regenerują. Ceramidy, skwalen, cholesterol sprzyjają uwodnieniu skóry i podtrzymaniu jej napięcia.