Za kolor naszej skóry odpowiada melanina. Pod wpływem zbyt dużej ekspozycji na słońce i niestosowania odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej dochodzi do jej nadmiernej produkcji. Właśnie wtedy na naszym ciele pojawiają się ciemniejsze plamki. Są jednak zabiegi, które pomogą Ci w walce z przebarwieniami.
Pamiętaj:
- Zabiegi z kwasami warto robić przed weekendem, a najlepiej wziąć kilka dni urlopu, bo możesz wyglądać jak kameleon.
- Po kwasach zmywaj twarz samą wodą lub delikatnymi preparatami do mycia skóry atopowej lub wrażliwej. Nie nakładaj makijażu.
- Odpuść też treningi na czas gojenia skóry, zwłaszcza po zabiegu laserowym. Pot, kurz i zanieczyszczenia powietrza (na siłowni jest ich pełno) nie sprzyjają regeneracji.
- I co najważniejsze – bez względu na metodę, jaką usuwasz przebarwienia, mogą one do Ciebie wrócić, np. po kolejnym lecie. Dlatego podczas ekspozycji na słońce (także zimą) używaj kremów i podkładów z wysokim filtrem UV, najlepiej SPF 50.
Lekarz medycyny estetycznej Esme Clinic, dr n. med. Lidia Majewska:
W usuwaniu przebarwień używa się skutecznych peelingów chemicznych (m.in. TCA i kwas glikolowy) – wymagają kilku powtórzeń. Powodzeniem cieszą się też zabiegi cosmelan czy dermamelan. Oparte są na połączonym działaniu kwasów: kojowego, fitowego, askorbowego, azelainowego i arbutyny. Te metody są odpowiednie dla każdego typu skóry i polegają jedynie na nałożeniu (na kilka godzin) maski na twarz. Po zabiegu skóra będzie się złuszczać przez kilka dni, a nawet tydzień (u jednych mniej, u innych bardziej). Przez kolejny miesiąc należy stosować krem depigmentacyjny, więc skóra przez cały ten czas będzie podrażniona. Po tym czasie zaczniesz widzieć zadowalające efekty.
Laser też działa
Leczenie przebarwień laserem wymaga kilku sesji, po których skóra może być zaczerwieniona. Na twarzy będą się tworzyć strupki. Czas gojenia trwa od 7 do 10 dni. Zabieg niezbyt przyjemny, ale zapewniający szybkie i spektakularne efekty.
Problem: plamy po lecie
Nieestetyczne plamki na twarzy w odcieniach brązu mogą mieć podłoże genetyczne (piegi, plamy soczewicowate), hormonalne i zdrowotne (ciąża, zaburzenia endokrynologiczne, choroby wątroby, nadczynność tarczycy). Jednak w większości przypadków tworzą się po nadmiernej ekspozycji na słońce i narażeniu skóry na niebezpieczne promieniowanie UV.
Źródło: Women’s Health